Jak wyliczyć wygraną?

21 marca 2019 | Jak grać?

Jeżeli zapoznałeś się już z podstawowymi informacjami dotyczącymi kursu oraz marży, czas przejść do istoty zakładów bukmacherskich, a więc wygranej (chociaż wielu uważa, że wygrana to tylko skutek uboczny świetnej zabawy jaką daje odgadywanie wyniku meczu).

Aby wyliczyć wygraną potrzebujemy dwa parametry: kurs i stawkę. Dla ułatwienia przyjmiemy, że gramy za 100zł. Niestety nie oznacza to, że nasza stawka wynosi 100zł. W związku z tzw. betting tax, opisanym w naszych wstępie do bukmacherski, stawka obniżona jest o 12% podatku, a więc w naszym przykładzie o 12zł i wynosi 88zł. To przede wszystkim z tego powodu wielu Graczy od lat szuka szczęścia u zagranicznych bukmacherów, u których gra jest nielegalna i grozi karą grzywny.

Pozostaje nam ustalenie kursu, spójrzmy więc na przykładową ofertę.

gospodarze goście 1 X 2 1X X2 12 data
Legia Warszawa Wisła Kraków 1,75 3,60 4,42 1,18 1,98 1,25 18.03  18:00

Klikając w interesujący Cię kurs, zobaczysz ile wynosi Twoja wygrana, wyliczana zgodnie ze wzorem: stawka x kurs.

kurs
do zapłaty 100.00zł
podatek 12.00zł
stawka 88.00zł
wygrana
wygrana na czysto

Klikając w poszczególne kursy zapewne zauważyłeś, że czym wyższy kurs tym wyższa wygrana. Przed zawarciem zakładu warto jeszcze pamiętać o opisywanym już wcześniej ekstra podatku, który wynosi 10% od wygranej powyżej 2.280zł. Z tego powodu wielu Klientów, zwłaszcza tych grających grubo, zamiast zagrać 1 kupon za 3.000zł, rozbija stawkę tak aby ewentualna wygrana z pojedynczego kuponu nie była wyższa niż magiczne 2.280zł.

Wyliczona wygrana a zwroty

Wyliczona w powyższy sposób wygrana jest obowiązująca zarówno Ciebie jak i bukmachera, jednak aby ją otrzymać muszą być spełnione warunki przy jakich dochodzi do zawarcia zakładu. Jeżeli więc założyłeś się z firmą, że w meczu pomiędzy Barceloną a Realem, wygra Real, a spotkanie zostanie przerwane w 60min, np. z powodu złych warunków atmosferycznych, najprawdopodobniej za ten zakład otrzymasz zwrot. W takim wypadku Twoja wygrana zostanie przeliczona na nowo, tak jakby zwracanego spotkania w ogóle nie było na kuponie. Przypadki kiedy zakład może zostać zwrócony to jedno z najważniejszych zagadnień jakie warto prześledzić w regulaminach firm, tak aby nie mieć pretensji do firmy, gdyż “nieznajomość regulaminu nie zwalnia nas z jego przestrzegania”. Temat zwrotów oraz porównanie ich stosowania na polskim rynku to temat na osobny artykuł.

Wygrana niższa niż wkład

Przy wyliczaniu wygranej należy również pamiętać, że zgodnie z ustawą jej wysokość nie może być niższa niż wpłata. Jeżeli któryś z bukmacherów z powodu anulowania zakładu czy też dzielonej wygranej chce Ci wypłacić kwotę niższą niż zapłaciłeś za kupon, walcz o zwrot pełnej kwoty. Zazwyczaj taka sytuacja to mały błąd w oprogramowaniu i zwykłe zwrócenie uwagi wystarczy aby bukmacher ponownie wyliczył wygraną. Czasem trzeba złożyć oficjalną reklamację, a jak to nie pomaga to pozostaje Ministerstwo Finansów.

Ewidencja wydanych wygranych

Wspominane powyżej 2.280zł to również kwota, od której bukmacher ma obowiązek prowadzenia ewidencji wydanych wygranych. Jeżeli więc zdarzy Ci się wygrać większą kasę nie zdziw się, że pracownik firmy poprosi Cię o podanie danych osobowych, tj.: imię, nazwisko, PESEL, a w przypadku braku nr PESEL obywatelstwo, nr paszportu oraz adres zamieszkania. Warto tutaj zaznaczyć, że nie jest to wymysł firm bukmacherskich, tylko ustawodawcy, który wymusza na firmach przechowywanie takich ewidencji przez okres praktycznie 6 lat, na specjalnych, zaplombowanych i opieczętowanych książeczkach.

Imienne zaświadczenie o uzyskanej wygranej

Przy okazji omawiania wygranych, warto poruszyć temat imiennego zaświadczenia o uzyskanej wygranej. Jeżeli wygrywasz regularnie większe pieniądze lub jednorazowo trafiłeś wysoką wygraną, po jej odebraniu warto poprosić firmę o wystawienie imiennego zaświadczenia o uzyskanej wygranej. Druk taki firma wystawia na druku ścisłego zarachowania i przyda się w razie jakiejkolwiek kontroli Urzędu Skarbowego.

Zarejestruj się z kodem: BETER i odbierz: 300zł bez ryzyka
+ 10zł + 20zł

Zarejestruj się z kodem promocyjnym: BETERPL i odbierz Freebet do 200zł

Z kodem BETER odbierzesz pakiet na "dzień dobry" 777zł w tym bonusy, freebety i punkty!

Zarejestruj się i odbierz 2 bonusy powitalne o łącznych korzyściach aż 5000zł i grę bez podatku!

Z kodem BETER odbierzesz pakiet powitalny 2000zł + 20zł bez depozytu!

Dołącz do gry!
Wpłać 250zł i odbierz
FREEBET 250zł

Z kodem: BETER bonus 200% od pierwszej wpłaty, do 300zł! Wpłacasz 150zł, grasz za 450zł!

Z kodem: BETER dostajesz do 900zł! w 3 bonusach + 20zł freebet bez depozytu!

Cashback 1300zł + 200zł na start + 20zł za apkę, a z kodem BETER +20zł (przy 1 wpłacie min. 50zł)

anuluj 
wyczyść kupon 
KUPON
0
0 zł
mecz
typ
kurs
dodaj mecz na kupon klikając w kurs
wygrane z uwzględnieniem aktywnych bonusów
pokaż wygrane pozostałych firm
zminimalizuj

Stawka  zł
AKTYWNE BONUSY Betclic BETFAN Fortuna PZBuk Superbet Totalbet Totolotek