Czym jest kurs?

Czym jest i skąd się bierze?

mar 20, 2019 | Jak grać? | 0 komentarzy

W ustawie hazardowej znajdujemy “[..] od umówionego [..], stosunku wpłaty do wygranej [..]”. Stosunek ten to właśnie kurs, a faktycznie matematyczne przedstawienie prawdopodobieństwa zaistnienia danego zdarzenia, np. zwycięstwa Rogera Federera w meczu z Jerzym Janowiczem.

Pozostając przy powyższym przykładzie Bukmacher, korzystając ze swojej wiedzy, dostępnych informacji na temat zawodników, ich aktualnej formy, wyników historycznych pomiędzy tymi zawodnikami określa prawdopodobieństwo wygrania faworyta spotkania. W naszym przypadku faworytem będzie Roger Federer i powiedzmy, że prawdopodobieństwo pokonania naszego tenisisty Bukmacher ustalił na 85%, tym samym szanse na zwycięstwo Jerzego Janowicza określił na 15%.

Prawdopodobieństwo a kurs

Po ustaleniu szans faworyta na zwycięstwo bukmacher zamienia wartość procentową na kurs, korzystając z prostego wzoru:
1 / prawdopodobieństwo = kurs, a więc 1 / 85% = 1,18 oraz 1 / 15% = 6,67

Dzięki poniższemu kalkulatorowi możesz sprawdzić kursy dla takich dyscyplin jak tenis czy siatkówka. Są to tak zwane zakłady dwudrogowe, a więc takie, w których możliwe są tylko dwa wyniki (zwycięstwo zawodnika #1 lub #2). Możesz w nim również sprawdzić jak wyliczone zostaną kursy dla marży 0%, 5% i 10%.Więcej na temat marży znajdziesz w tym artykule.

marża
zawodnik 0% 5% 10%
#1
#2

Pełna wersja kalkulatora na kalkulatory.

Przekształcając powyższy wzór możesz również z łatwością zamienić kurs na prawdopodobieństwo:
1 / kurs = prawdopodobieństwo, a więc 1 / 1,18 = 0,85 = 85%

Możesz również sprawdzić jakie jest prawdopodobieństwo dla podanego kursu korzystając z poniższego kalkulatora:

zawodnik 0% 5% 10%
#1
 
#2
 

Pełna wersja kalkulatora na kalkulatory.

Zrozumienie zależności pomiędzy prawdopodobieństwem i kursem pozwoli Ci lepiej podejmować decyzje. Jeżeli dzięki naszemu kalkulatorowi wyjdzie Ci, że szanse na zwycięstwo danej drużyny bukmacher oszacował na 25%, a według Ciebie wynosi on więcej warto się takim kursem zainteresować. Być może osoba tworząca kursy nie sprawdziła dokładnie aktualnej formy drużyny, nie wie o ewentualnych kontuzjach, a być może po prostu jesteś lepszym fachowcem w danej dyscyplinie niż bukmacher i warto grać wg Twoich typów.

W codziennej pracy doświadczeni bukmacherzy, tworząc ofertę, nie zastanawiają się nad szansami procentowymi danego zawodnika czy drużyny, tylko wystawiają od razu kurs w formie dziesiętnej. Najczęściej również korzystają z szeregu narzędzi, tj. betradar czy inne stworzone przez firmy programy, pozwalające monitorować rynek, wyciągać średnie kursy na dane zdarzenia itd.

Bukmacher również nie tworzy wszystkich kursów jakie znajdziesz w jego ofercie. Dzisiaj pracę tą wykonuje ich oprogramowanie po odpowiednim jego skonfigurowaniu przez matematyków, analityków i bukmacherów. Dodanie np. 60-100 tzw. marketów najczęściej sprowadza się do podania kursu na faworyta meczu i np. kursu na liczbę bramek poniżej 3 i kliknięciu w Oblicz/Opublikuj. Resztę wykonuje oprogramowanie, które korzystając ze skomplikowanych wzorów matematycznych wylicza kursy np. na pierwszą połowę meczu, czy dana drużyna strzeli gola lub jakim dokładnym wynikiem zakończy się mecz.

Kurs a wygrana

Pokazaliśmy już w jaki sposób Bukmacher wylicza kurs, jak zamienić go na bardziej zrozumiałe prawdopodobieństwo, nie podaliśmy jednak informacji do czego kurs jest nam potrzebny. Odpowiedź jest banalna: aby wyliczyć wygraną za trafiony mecz, a najważniejsza na tym etapie informacja to taka, że czym wyższy kurs tym wyższa wygrana. Dlatego każdy Gracz, który na zakłady przeznacza większą gotówkę, szuka firmy, która za ten sam mecz “płaci więcej”. Aby Wam to ułatwić na naszych stronach prezentujemy każdego dnia porównania najpopularniejszych meczów oraz najpopularniejszych lig.

Dokładnie temat obliczania wygranej opisujemy w tym artykule.

Kilka meczów

Zbliżając się do końca nie można zapomnieć o tym jak wyliczamy kursy w przypadku umieszczenia na kuponie wielu zdarzeń. Zapewne zauważyłeś, że większość znajomych czy krążących po internecie kuponów zawiera więcej niż 1 mecz. Rzadko kiedy chwalimy się tym, że poprawnie wytypowaliśmy 1 spotkanie, liczy się trafienie większej liczby meczów i wyższego kursu (chyba, że traktujemy zakłady jako zarobek, wówczas gramy 1-3 spotkania). Jeżeli więc na kuponie masz już mecz z kursem 2,00 i dodasz kolejny mecz z kursem 1,50 to kurs całkowity kuponu wyniesie 3,00. Kursy poszczególnych spotkań ze sobą mnożymy.

Kurs a marża

Podsumowując, kurs to prawdopodobieństwo wydarzenia się danego zdarzenia, np: w piłce nożnej wygrania meczu przez gospodarzy, remisu czy wygrania meczu przez gości. W związku z tym, że mecz piłkarski może się zakończyć zwycięstwem jednej z drużyn lub remisem, suma prawdopodobieństw tych zdarzeń powinna dać 100%. Czy tak jest? Przekonajmy się wprowadzając poniżej kursy na zwycięstwo gospodarzy, remis i zwycięstwo gości dla dowolnego meczu z oferty firm bukmacherskich, np: wygrana Crystal Palace po kursie 7,00, remis po kursie 4,60 i zwycięstwo Liverpool po kursie 1,45.

kurs na gospodarzy kurs na remis kurs na gości suma prawdopodobieństw
       

Zarejestruj się z kodem: BETER i odbierz: 300zł bez ryzyka
+ 10zł + 20zł

Zarejestruj się z kodem promocyjnym: BETERPL i odbierz Freebet do 200zł

Z kodem BETER odbierzesz pakiet na "dzień dobry" 777zł w tym bonusy, freebety i punkty!

Zarejestruj się i odbierz 2 bonusy powitalne o łącznych korzyściach aż 5000zł i grę bez podatku!

Z kodem BETER odbierzesz pakiet powitalny 2000zł + 20zł bez depozytu!

Dołącz do gry!
Wpłać 250zł i odbierz
FREEBET 250zł

Z kodem: BETER bonus 200% od pierwszej wpłaty, do 300zł! Wpłacasz 150zł, grasz za 450zł!

Z kodem: BETER dostajesz do 900zł! w 3 bonusach + 20zł freebet bez depozytu!

Cashback 1300zł + 200zł na start + 20zł za apkę, a z kodem BETER +20zł (przy 1 wpłacie min. 50zł)

anuluj 
wyczyść kupon 
KUPON
0
0 zł
mecz
typ
kurs
dodaj mecz na kupon klikając w kurs
wygrane z uwzględnieniem aktywnych bonusów
pokaż wygrane pozostałych firm
zminimalizuj

Stawka  zł
AKTYWNE BONUSY Betclic BETFAN Fortuna PZBuk Superbet Totalbet Totolotek